IKAP2_KA2.1 KYBERŠIKANA
Realizátor: Katedra psychologie Pedagogické fakulty UK
Prostřednictvím tohoto projektu nabízíme systematické vzdělávání pro dvě skupiny pracovníků MŠ, ZŠ a SŠ – učitele a pracovníky školního poradenského pracoviště (školní psychology, školní speciální pedagogy, výchovné poradce a školní metodiky prevence).
Aktivita je zaměřena na téma kyberšikany u školních dětí a její specifika i podobnosti se šikanou. Téma bude transformováno a uchopeno pozitivně. To znamená namísto označení kyberšikana dominantně uvažovano o posilování zdravých vztahů a efektivní komunikace ve virtuálním prostředí (s přesahem do reálných vrstevnických vztahů). Tento diskursivní posun otevře prostor pro nová relevantní témata a jistě bude více rezonovat s učitelským zájmem o budování pozitivních výstupů, namísto pouhého vyhýbání se negativním obsahům a výsledkům.
Jak se přihlásit? Kontaktujte koordinátorku projektu Olgu Kučerovou: olga.kucerova@pedf.cuni.cz. Ta vás bude konkrétně informovat o možnostech zapojení.
Je omezený počet zapojených pedagogů a pracovníků ŠPP z jedné školy? Není! Jedná se o školení poskytující vzdělání v primární prevenci, proto jsme přesvědčeni, že čím více, tím lépe (přestože neočekáváme, že se každý zapojený bude účastnit všech aktivit).
Nabízené aktivity:
1) Školení
2) Workshop
3) Kazuistická konference
4) Profesní sdílení
5) Individuální konzultace
Co si můžete pod jednotlivými aktivitami představit?
Školení: s ohledem na nejasnou epidemiologickou situaci jsme zvolili formu předtočených školících videí, která představují teoretická východiska k dalším stupňům vzdělávání. Učitelé a pracovníci ŠPP je mohou vidět na platformě https://dlcv.cuni.cz/enrol/index.php?id=600. Témata:
- Kritická práce s informacemi – zprostředkované učení.
- Komunikace školy a rodiny v tématu kyberšikana
- Nadměrné a problémové užívání elektrických obrazovek a digitálních médií.
- Sociální sítě používané našimi žáky – jejich filosofie a principy fungování.
- Formování osobnosti pod vlivem sociálních sítí.
- Problémové chování na internetu – pornografie.
První série videí bude dostupná od poloviny března. Druhá polovina od začátku dubna. Po shlédnutí vás požádáme o vyplnění krátkého dotazníku, díky kterému můžeme lépe nastavit témata navazujících workshopů.
Workshop: prakticky orientovaná setkání s maximální počtem účastníků 20 osob. Obsahově budou navazovat na předchozí školení, současně vyjdeme vstříc potřebám, které budou formulovány v dotaznících ze školení. Termíny školení: květen, srpen (přípravný týden), říjen, listopad 2022.
Kazuistická konference: Diskusní a sdílející skupiny zaměřené na řešení konkrétní případů na základě podrobných vstupních informací. Setkání, jehož cílem je vzájemná inspirace a podpora mezi školami.
Termíny: podzim/zima 2022
Profesní sdílení: konkrétní podpora učitelského kolektivu v prostředí jeho „domácí“ školy. Řešení konkrétních případů a nastavování systémové podpory.
Termíny: dle potřeby zapojených škol (školní rok 2022/2023)
Individuální konzultace: podpora a „doprovázení“ zapojených pedagogů a pracovníků ŠPP na půdě jejich školy.
Termíny: dle potřeby zapojených škol.