Magisterské diplomové práce - požadavky na zpracování

Magisterskou diplomovou práci studenti zpracovávají na katedře psychologie. Studenti a školitelé se řídí Opatřením děkana č. 8/2015, kterým se stanovují obsahové, formální a technické náležitosti týkající se zpracování a odevzdání závěrečných prací, a Opatřením děkana č. 12/2017 - konkrétně Přílohou č. 3.

! POZOR ZMĚNA - NOVÉ OBSAHOVÉ, FORMÁLNÍ A TECHNICKÉ NÁLEŽITOSTI- od 30. března 2017 -Opatření děkana č. 12/2017 (změna příloh opatření č. 8/2015)

Opatření děkana: http://wwwmod.pedf.cuni.cz/udeska/files/opatreni_dekana/opad_122017_zmena_priloh_opatreni_dekana,_kterym_se_stanovuji_obsahove,_formalni_a_technicke_nalezitosti_tykajici_se_zpracovani_a_odevzdani_zaverecnych_praci_(c._82015).pdf

Přílohu k diplomové práci najdete zde: http://www.pedf.cuni.cz/PEDF-71.html (Příloha č. 3)

Kritéria hodnocení diplomových prací na katedře psychologie

1. K obhajobě studenti předkládají materiálovou práci (text) - zprávu o svém bádání ve vybraném tématu. Diplomové práce se mohou lišit podle toho, jaký druh materiálu student analyzuje (ve kterém druhu analyzovaného materiálu spočívá těžiště badatelského zájmu): a) odborná literatura; b) empirická data; c) vlastní pedagogická/ preventivní/ diagnostická/ intervenční/ terapeutickou akce.
2. Za nepřípustné se považuje:
2.1 Aby práce, jejíž těžiště je v analýze odborné literatury, měla povahu kompilátu; aby postrádala vlastní badatelskou otázku a analytický příběh (např. ve výkladu sporu mezi dvěma autory, školami; nebo ve výkladu podmíněnosti pojmů (používaných zkoumaným autorem/školou) širším kulturním či užším oborovým kontextem).
2.2 Aby práce -
2.2.1 jejíž těžiště je v analýze statistických souborů dat - spočívala jen na prvním třídění (bez hledání, analýzy a interpretace kontingence/korelace sledovaných proměnných); a v případě myšlenkového experimentu s formulací hypotéz, aby tyto hypotézy nebyly heuristicky a teoreticky zdůvodněné;
2.2.2 jejíž těžiště je v analýze dat z terénu - pouze data prezentovala, bez jejich kvalitativní analýzy a interpretace (souhrnné přepisy záznamů z pozorování/rozhovorů patří do příloh).
2.3 Aby práce, jejíž těžiště je v analýze vlastní pedagogické/ preventivní/ diagnostické/ intervenční/ terapeutické akce, pouze prezentovala metodiku/písemnou přípravu a/nebo záznam o průběhu akce (lze publikovat v přílohách) - bez jejich analýzy a interpretace.
3. Pro práce, jejichž těžištěm je empirický či akční výzkum (ad 1. b/c), je požadována diskuse vlastních zjištění a závěrů s odbornou literaturou. Pro práci s literaturou u všech typů práce jsou nepřípustné neodůvodněné citace "z druhé ruky"; z citací používaných jako názor "autorit" mají nižší hodnotu citace slovníků, encyklopedií, přehledových prací či učebnic pro SŠ či popularizační texty - než citace vědeckých monografií a článků v recenzovaných periodikách.
4. Práce nejsou hodnoceny (pozitivně/negativně) za volbu vědeckých metodologických či teoretických přístupů ("škol").

Nezapomeňte
- Studenti musí mít Zadání diplomové práce v SISu do konce kalendářního roku 1. ročníku navazujícího magisterského studia. Tištěná verze Zadání s podpisem studenta a vedoucí katedry se odevzdává na sekretariát katedry.
- Do tištěné podoby práce studenti vkládají Prohlášení žadatele o nahlédnutí do listinné podoby závěrečné práce před její obhajobou a Evidenční list žadatelů o nahlédnutí do listinné podoby práce (viz Přílohou č. 3 k Opatření děkana č. 8/2015 - Diplomová práce).
- Diplomové práce odevzdávaji studenti v termínu stanoveném Harmonogramem akademického roku, a to: a) ve dvou tištěných exemplářích; b) v elektronické formě - práci ve formátu pdf vkládají studenti do SISu. Exempláře práce v tištěné podobě odevzdávají do podatelny fakulty (nikoliv na sekretariát katedry).
- K obhajobě diplomové práce se studenti musí přihlásit v SISu v termínu dle Harmonogramu akademického roku, jinak nejsou připuštěni k obhajobě.